Jak správně vybrat drátky do sešívaček

07.01.2019 09:20 Tipy pro vás

Základní rada, kterou dostanete od každého výrobce sešívače je „Používejte výhradně drátky stejné značky jako je sešívačka“ (v tomto případě máte větší jistotu, že se vám drátky nebudou zasekávat a sešívání půjde hladce).

Ale co dál? Drátky mají více označení a je tedy dobré vědět, co tato označení znamenají. Je tedy možné, že při špatném sešívání není na vině to, že použijme drátky jiného výrobce než je sešívačka, ale to, že zvolíme nesprávnou velikost.

Drátky do sešívaček bývají zpravidla označeny číslem s lomítkem.

První číslo označuje sílu drátu, ze kterého jsou sponky vyrobené – zde platí čím menší číslo tím silnější a pevnější drát – tedy sponky 23/8 jsou silnější než sponky 24/8.

 

Druhé číslo za lomítkem označuje délku nožičky drátku, což souvisí s počtem listů papíru (počítá se se standardním papírem 80g), které jím lze sešít.

 

Základní výpočet: 10 listů papíru odpovídá výšce 1 mm – potřebujeme tedy sponku, jejíž raménko má délku 1 mm + 3 mm na zahnutí sponky na rubu papíru. Na 30 listů papíru tedy stačí sponky 24/6 nebo 23/6 (3 mm výška papíru + 3 mm na zahnutí drátků = 6 mm délka nožičky drátku), na 50 listů papíru potřebujeme 24/8 nebo 23/8 (5+3=8).

V naší nabídce máme různé typy drátků, takže máte z čeho vybírat – věříme, že podle výše uvedeného návodu bude výběr a používání sešívaček jednodušší a bez problémů.