Dnes jsme v rámci naší rubriky Tipy pro vás otestovali Pastelky

11.03.2020 13:00 Tipy pro vás

Vybrali jsme:

 

CONCORDE Volfík – 12 barev (42,30 Kč bez DPH)

Colorino kids – 12 barev (45,50 bez DPH)

 

 

KORES  Kolores – 12 barev (50,50 Kč bez DPH)

 

 

KOH-I-NOOR Progresso – 12 barev (110,- Kč bez DPH)

 

 

Testování jsme zaměřili na:

 

  • Provedení
  • Jas a krytí
  • Kvalita tuhy a ořezávání

 

Provedení 

Concorde Volfík – informace od výrobce: 12 barev, trojhranné, vyrobeny z lipového dřeva, lakované, odolné jádro.

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v klasické uzavíratelné krabičce, po vyndání nás nemile překvapila na první pohled kvalita. Pastelky byli nevzhledně ostrouhané a jedna již byla poškozená. Balení neobsahuje růžovou barvu.

 

Colorino kids – informace od výrobce: 12 barev, trojhranné, extra měkká tuha, hrot odolný vůči lámání, dřevěné

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce s plastovou podložkou s drážkami pro přesné uložení každého kusu pastelky. Výhodou je výstupek z kartonu, který slouží na jednoduché otevírání. Všechny jsou hezky ostrouhané bez poškození.

 

 

KORES Kolores – informace od výrobce: 12 barev, trojhranné, extra měkká tuha, silná a vycentrovaná tuha odolná vůči lámání, vyrobeny z lipového dřeva. Dárek navíc – ořezávátko.

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce, která má taky jako pastelky Colorino výstupek z kartonu, který slouží na jednoduché otevírání. Jsou úhledně nastrouhané a na každé pastelce je okénko do kterého je možné vypsat jméno majitele. Dárek navíc – ořezávátko nás potěšil.

 

 

KOH-I-NOOR Progesso - informace od výrobce: 12 barev, bezdřevé v laku, kulaté, silné jádro které tvoří celou tužku, sytá barevná stopa.

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce na podložce z tvrdého plastu. Jsou kratší v porovnání s ostatními značkami. Zajímavé je bezdřevé provedení, na první úchop se zdají o něco těžší než ostatní modely, ale po porovnání jsme zjistili, že jsou stejně těžké. 

 

                                             Jas a krytí

Namalovali jsme vedle sebe srdíčka všemi druhy pastelek. Hodnotili jsme jak konturu, tak i vybarvení větší plochy. Rozhodující byla sytost barev a její jas.

 

Vyhodnocení – nejlépe se nám pracovalo s pastelkami KOOH-I-NOOR Progresso, nemuseli jsem moc tlačit, aby kontury i vybarvení byly výrazné. Červená barva je výrazná a sytá.  Pastelky Kores byly o třídu níže od značky KOOH-I-NOOR. Colorino byly uspokojující.  Pastelky Concorde byly v tomto testu nejméně uspokojivé. Protože byly již z výroby špatně ostrouhané, tak se s nimi pracovalo těžce a barvy nebyly tak syté.

 

                                   Kvalita tuhy a ořezávaní

Vyzkoušeli jsme nejdřív ořezat všechny pastelky a zjišťovali jsme, zda se tuha láme během aktu a zda jde ořezat co nejrychleji. Značky Colorino, KORES a Concorde se ořezávali normálně, tuha se nelámala a vše šlo docela šikovně. Pastelky KOH-I-NOOR náš překvapily, ořezávaní šlo příjemně hladce a rychle.

Pak jsme každou pastelku upustili na zem a zkoumali, zda se poškodí tuha nebo tělo pastelky celkově. Colorino, KORES a Concorde po pádu měly jenom poškozenou špičku, následně jsme je ořezali a zjistili, že tuhy měly nepoškozené. Značka KOOH-I-NOOR nás zklamala, po pádu pastelka bohužel nepřežila, zlomila se.

 

 

Výsledky

 

Provedení

Vítěz: KOH-I-NOOR

KORES -   **      KOH-I-NOOR -   ***  Colorino - **

Concorde - *

 

Jas a krytí

Vítěz: KOH-I-NOOR

KORES -   **   KOH-I-NOOR -   *** Colorino  -  **

Concorde - *

 

 

Kvalita tuhy a ořezávání

Vítěz: nerozhodně

KORES -   ***   KOH-I-NOOR -   * Colorino  -  ***

Concorde - ***

 

 

 

Závěr

Pastelky Concorde a Colorino jsou ve stejné cenové relaci, značka Kores je jen o trochu vyšší, ale má jako jediná v balení navíc ořezávátko a na pastelce je praktický rámeček pro vepsání jména. Pastelky Progresso jsou již v jiné cenové relaci, ale je pravda, že jejich barevné krytí je nejvýraznější. Pokud bychom tedy pořizovali pastelky do penálu, zvolíme značku Kores, kde nám provedení pastelek, barevné krytí i odolnost přijdou nejlepší. Značka Progresso je vhodná pro malování doma, tužka se snáze zlomí, proto pro přenášení není úplně nejvhodnější. Vítězem tohoto testu se stala značka KORES. Od této značky naleznete v našem sortimentu celou širokou škálu pastelek – jumbo velikost, oboustranné, mini, akvarelové. Stačí si jen vybrat????