Dnes jsme v rámci naší rubriky Tipy pro vás otestovali Voskovky

10.12.2019 11:12 Tipy pro vás

Vybrali jsme:

 

CONCORDE Volfík – 12 barev (11,60 Kč bez DPH)

 

Koh-i-noor – 12 barev (14,40 bez DPH)

 

KORES – 12 barev (48,80 Kč bez DPH)

 

JOVI – 12 barev (88,90 Kč bez DPH)

 

Testování jsme zaměřili na:

  • Provedení
  • Jas a krytí
  • Kvalita tuhy             

Provedení 

 

Concorde Volfík – informace od výrobce: 12 barev, průměr 8mm, délka  9 cm.

Naše doplňkové informace: voskovky jsou uloženy v malé kompaktní krabičce s výstupkem z kartonu, který slouží pro jednoduché otevírání. Samotné provedení pastelek je docela jednoduché. Každý jeden kus je obalen v kousku papíru, takže si neušpiníte ruce. Při manipulaci nás zklamala tloušťka voskovky, která je příliš tenká a pak je kreslení nepohodlné. 

 

 

Kooh-i-noor – informace od výrobce: 12 barev, kulaté, 7,8 mm silné, 80 mm dlouhé

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce, je nejjednodušší ze všech značek a nemá žádné další vychytávky. Jsou vzhledově podobné značce Concorde, to znamená, že každý kus je obalen v kousku papíru a taky mají tenčí provedení, s kterým se ne úplně pohodlně pracuje.

 

KORES – informace od výrobce: 12 barev, trojhranné, zářivé barvy, díky vysokému obsahu pigmentu

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce, opět je každá zabalena do samostatného papíru podobné jako u předešlých značek. Potěšila nás velikost, se kterou se příjemně pracuje. Mají skvělý úchop a drží se dobře díky třem hranám.  Jsou zabaleny v líbivém a kvalitním papírovou obalu.

 

JOVI - informace od výrobce: 12 barev, trojhranné, které nešpiní, nelámou se a mají zářivé barvy, ergonomický tvar, vhodné pro školky

Naše doplňkové informace: pastelky jsou uloženy v papírové krabičce na podložce z plastu. Jsou balené bez papírového obalu. Díky velikosti se příjemně drží v ruce.

Svým vzhledem se liší od konkurence a dělá jich to výjimečné.

 

                                             Jas a krytí

Namalovali jsme vedle sebe domečky všemi druhy pastelek. Hodnotili jsme jak konturu, tak i vybarvení větší plochy. Rozhodující byla sytost barev a její jas.


 

Vyhodnocení – nejlépe se nám pracovalo s voskovkami JOVI, které se nejméně drolily a nejlépe klouzaly po papíru. Zklamala nás sytost barev, viditelná hlavně na fialové barvě, která je dosti slabá. Hned po ní nám nejvíce vyhovovala značka Kores. Nemuseli jsme moc tlačit na voskovku, abychom dosáhli sytých barev bez zbytečných žmolků. Barvy jsou jasné a dobře kryjí. Voskovky Koh-i-noor mají také dobré krytí, ale drolivost je o něco vyšší a úchop je nepohodlný. Voskovky Concorde byly nejhorší, drolivost byla vysoká a barvy málo syté.

 

 

Kvalita tuhy

 

Vyzkoušeli jsme každou voskovkou malovat jedním pohybem delší čas a zkoumali, jak rychle budou ubývat. Nejméně ubyla značka JOVI a nejvíc zase značka Concorde, která zanechávala i hodně žmolků. KOH-I-NOOR a KORES na tom byly zhruba stejně.

 

Pak jsme každou pastelku upustili na dřevěný stůl z výšky přibližně 1 m. Pastelky JOVI a Concorde pád přežili bez újmy. KORES a KOH-I-NOOR bohužel pád nepřežily a utrpěly vážné poškození.

 

 

Výsledky

Provedení

Vítěz: JOVI

Concorde -   *      KOH-I-NOOR -   *  KORES - *** JOVI - ****

 

 

Jas a krytí

Vítěz: KORES

Concorde -   *      KOH-I-NOOR -   **  KORES - **** JOVI - ***

 

 

Kvalita tuhy a ořezávání

Vítěz: nerozhodně

Concorde -   ****   KOH-I-NOOR -   * KORES  -  * JOVI - ****

 

 

Závěr

Vybrali jsme do testu 4 druhy voskovek, které se lišily nejen značkou, kvalitou, ale i cenou. Concorde a Koh-i-noor jsou levné na podobné cenové hranici, Kores je zhruba 4x dražší a JOVI dokonce 7x dražší. Pokud bychom tedy volili levné voskovky, od kterých neočekáváme, že nám dlouho vydrží, ale potřebujeme je spíše nárazově nebo na jednorázové použití, tak nemá smysl investovat do dražších voskovek. Pokud bychom kupovali voskovky dítěti na pravidelné používání a chtěli, aby se dobře držely a dlouho vydržely, tak zvolíme značku Kores, kde je opět nejlepší poměr cena / výkon.

Značka JOVI je výrazně dražší, ale je to značka určená hlavně pro školy a školy a opravdu tomu je tak. Je sice x-násobě dražší než např.Koh-i-noor, ale provedení je velmi kvalitní, voskovka je odolná, „vymaluje“ se mnohem pomaleji, než ostatní značky, i přesto, že není v papírovém obalu, tak nešpiní ruce a dítě nemusí řešit „odtrhávání“ papírového obalu. A jako bonus se i nejlépe drží v dětské ruce. Troufáme si tedy říci, že ve školkách / školách apod. se investice do JOVI rozhodně vyplatí, neboť pořízení je sice dražší, ale vrátí se tom, že dlouho vydrží a děti budou spokojené.