Drží vaše dítě správně tužku?

30.08.2019 23:07 Blog
Drží vaše dítě správně tužku?

Víte, že 51% chlapců a 31% děvčat má potíže s rukopisem?

Přinášíme vám pár informací, proč je správný úchop tak důležitý. Má totiž vliv nejen na kvalitu kresby, čitelnost, rychlost a úhlednost písma, ovlivňuje  významně  soustředění, uvolnění mluvidel a následně řeči, ale také má vliv na uvolnění celého těla, zejména procesů jako např. pozornost a myšlení.

Jak má tedy správný úchop vypadat?

Celá paže, ale i prsty jsou uvolněné. Psací potřeba je položena na prostředníčku, přidržuje ji palec a ukazováček je volně opřený shora. K papíru směruje šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubní mezi palcem a ukazováčkem. Prsty by měly být asi 2-3 cm od hrotu psacího náčiní. Důležité je, že jsou prsty pokrčeny, ne prohnuty. Ruka volně klouže po podložce. Ostatní svaly ruky jsou uvolněné a dovolují snadnou manipulaci s tužkou do různých směrů. Pohyb vychází z ramene. Oba lokty jsou na desce stolu.

A jak můžete jako rodič dítěti pomoci najít správný úchop?

V počátcích je potřeba věnovat zvýšenou pozornost správnému výběru psacích potřeb. Pro nácvik správného držení tužky je dobré využívat trojhranný program (ergonomické pastelky, tužku, pero …). Pokud vidíte, že vaše dítě drží tužku či pero nesprávně, upozorněte jej na chybu a opravte ho. Prohnutý ukazováček znamená příliš velký tlak na psací potřeby a je nežádoucí. Takový tlak může vyústit až v bolestivost prstu a křeč.

Ditě můžete motivovat vyprávěním, že prostředníček je postýlkou pro tužku, ukazováček polštářkem a palec peřinkou, kterou se tužka přikryje. Pokud jsme v posteli, polštář i peřina jsou měkké, lehké a nikde nás netlačí. Když dítě stáhne prostředníček nahoru vedle ukazováčku a drží tužku nesprávně, neříkejte „zase špatně“, ale třeba „tužka zase spadla z postýlky“. Pokud tlačí na ukazovák „ten polštář ale tlačí“. Pro malého školáka je to zpráva, že tužka je nešikovná, polštář tlačí – ne on. A taky je to trochu legrace, takže můžeme zasáhnout i častěji, aniž má dítě pocit, že je nešika.

 

Samozřejmě vše musíte podpořit správným výběrem psacích potřeb.

Nejprve by dítě mělo psát pouze obyčejnou tužkou a k tomu my doporučujeme tužku STABILO EASYgraph, která je ergonomicky tvarovaná, určená pro leváky a pro praváky. Má trojhranný design a neklouzavé plošky pro intuitivně správný úchop a uvolněné držení.

 

 

Následně doporučujeme roller STABILO EASYoriginal, který je opět tvarovaný zvlášť pro leváky a pro praváky a jehož ergonomická úchopová zóna z neklouzavého materiálu zajištuje uvolněné držení a pomáhá proti předčasné únavě ruky a bolestem ruky při psaní. Na výběr máte několik designů a barevných provedení. Modrý inkoust v náplni je zmizíkovatelný, praktickou samozřejmostí je štítek na jméno.

Společnost STABILO se ergonomií zabývá opravdu hodně a jejich produkty již získaly řadu ocenění.